„Ludzie ludziom zgotowali ten los”

To początek Medalionów Nałkowskiej. Wtedy dotyczyło to czasów, gdy naziści wymordowali miliony osób dla oczyszczenia rasy. I wydawałoby się, że te czasy już minęły. Na pewno?

IMG_20160312_094442

Co jakiś czas światem wstrząsa informacja o jakimś tragicznym wydarzeniu.  Wiadomo, że kanały informacyjne są o wiele lepiej rozwinięte, niż choćby dwadzieścia lat temu, więc wszelkie newsy docierają do nas sześć razy szybciej. Ale niestety mamy obecnie takie czasy, że odstępy między kolejnymi tragediami to kwestia kilku tygodni. Ostatnio był Paryż, Afganistan, Berlin, Londyn, Katalonia, Hamburg, Manchester, Sztokholm, czy choćby napad na małżeństwo polskich turystów w Rimini we Włoszech. Kilka dni temu jakiś psychol strzelał z okna hotelu do ludzi zgromadzonych na koncercie w Las Vegas. Gdyby przyczepiać pinezki w miejscach, gdzie masowo giną ludzie, za niedługo zabrakłoby mapy.

Zawsze czyjaś nienawiść prowadzi do cierpienia niewinnych ludzi. Cierpią dorośli i dzieci. Bo ktoś jest zły. Bo został w jakiś sposób skrzywdzony. Bo ktoś ma… kaprys. Ot tak, po prostu. I zastanawiam się co wtedy odczuwa ten psychol. Radość? Zadowolenie? Ulgę? Jest mu lepiej, czy może ta żądza zadawania bólu rośnie dalej? I ja się pytam – do cholery gdzie jest tego początek?! Skąd bierze się w ludziach nienawiść? Czy jest tak, jak z roślinami, że trzeba zasiać nasionko, które pielęgnowane rośnie, aż w końcu wybucha kwiatami, czy wystarczy jedno krytyczne zdarzenie?

Co ciekawe, gdy gdzieś na świecie zdarza się jakaś tragedia, nagle wszyscy oznajmiają, że trzeba walczyć z takimi ekstremistami, że nie wolno dać się zastraszyć. Szkoda, że to są puste słowa ludzi, którzy nawet butelki wody nie otwierają samodzielnie. 

„Nie dajmy się zastraszyć”. Powiedzcie to facetowi, który stracił dzieci, bo jakiś wariat postanowił wysadzić się na środku ulicy. Albo mężowi, którego żona poszła na ten koncert w Las Vegas. Albo kobiecie, której siostrę ktoś przejechał tirem w Berlinie. Łatwo się mówi o odwadze komuś, kto cały dzień spędza w pilnie strzeżonym budynku, otoczony dziesięcioma ochroniarzami. Łatwo rzuca się słowa na wiatr, łatwo składa obietnice bez pokrycia. Trudniej przyznać się do błędu, do zaniedbań, do olania sprawy. Prawdziwym bohaterstwem nie jest wywołanie wojny i jej przetrwanie. Heroizm to umiejętność jej zapobiegania. 

Jesteśmy ludźmi. Należymy do tego samego gatunku. Powinniśmy trzymać się razem, tymczasem wybijamy się wzajemnie jak najgorsi wrogowie w imię wyższego dobra. Co to za wyższe dobro, które jest warte więcej niż ludzkie życie?! Czy w ogóle może jeszcze być określane dobrem?! 

Wysyłam to pytanie w kosmos… 

9 comments on “„Ludzie ludziom zgotowali ten los”
  1. Ataki terrorystyczne to kwestia złego interpetowania religi jakim jest islam. Oni mają wmówione, że robią to dla swojego Boga. Inne przypadki jak ten z Las Vegas to choroba psychiczna zazwyczaj… W każdym razie wydaje mi się, że na tym polega selekcja naturalna i choć brzmi to strasznie to niestety tak jest… Przykro tylko, że zwyrodnialcy dożywają sędziwych lat w ciepłych celach a niewinni ludzie giną. Coś na tym świecie poszło nie tak.

  2. Istnieje tyle chorób psychicznych, rodzajów niedostosowania społecznego, fetyszy, skrajnych wierzeń religijnych, że nie da się temu ani zapobiec, ani wyeliminować :(

    Rozumiem Twój żal, smutek i złość. To normalne reakcje na tego rodzaju wydarzenia. Świry były, są i będą, a wszechobecne media jedynie pogarszają sprawę drążąc, jak się tylko da, żeby z każdej sytuacji zrobić jak największy dramat i nakłonić jak najwięcej ludzi do jeszcze większej nienawiści. Nie trzeba III wojny światowej- media same ją rozpętają. Ludzie się zaczną dosłownie wybijać, idąc za obrazami i słowami widzianymi w TV i gazetach. Wiem, że trochę odbiegłam od myśli przewodniej, ale niestety na potwory nie ma sposobu, natomiast media to bardzo inteligentny ich rodzaj.

  3. Ja też tego nie rozumiem, jak można zabijać ludzi dla jakiejś idei. I zgadzam się z tym mocno, że heroizm jest umiejętnością zapobiegania wojnie. Ja nie wiem co ludzie mają w głowach. Ile razy słyszy się w tv, że ktoś kogoś zabił, przetrzymywał w piwnicy, znęcał się nad kimś… Jak można wyrządzać tyle krzywdy bliźniemu swemu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>