7 sposobów na poprawienie swojej produktywności

Produktywność to taka kapryśna rzecz, którą łatwo osłabić, a trudno odbudować. Nikt nie chce być postrzegany jako leniuch, ale z drugiej strony ciągłe działanie na dwieście procent swoich możliwości może i przyniesie krótkotrwałe korzyści, ale po pewnym czasie organizm zacznie się buntować. Dlatego dzisiaj przedstawiam zestaw prostych trików, które możecie wypróbować, żeby poprawić swoją produktywność.
s

1. Koniec z odwlekaniem
Prokrastynacja to bardzo popularne zjawisko (o których pisałam >tutaj<) i sama mam z nim mały problem. Kiedyś nierzadko zdarzało mi się odwlekać zadania na później, często z błahych powodów – bo nowy odcinek serialu, bo ładna pogoda, bo nikt się nie upomina, bo jeszcze mam czas. Wytłumaczenia się mnożyły w efekcie czego później musiałam walczyć z górą rzeczy do realizacji. Nie wiem skąd takie podejście, ponieważ od zawsze denerwowało mnie robienie czegoś na ostatnią chwilę. Teraz staram się ze wszystkim być na bieżąco w myśl zasady Im szybciej skończę, tym szybciej mogę się zająć czymś przyjemniejszym.
a

2. Plan
O potrzebie planowania przypominam Wam już do znudzenia, ale to naprawdę przynosi efekty. Nie trzeba zagospodarowywać całego dnia co do minuty, można wypisać tylko jedną rzecz na dany dzień. Zdarza mi się o wielu sprawach zapominać dlatego je zapisuję, dzięki temu wiem, że o czymś zapomniałam, ale mój mózg kojarzy, że coś skrobałam na kartce. Co zapisane – nie zginie. :)
a

3. Stopniowanie
Nic dobrego nie wyniknie z sytuacji, gdy na pierwszy ogień wybierasz zadanie najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Wtedy bardzo często drobne, ale istotne sprawy schodzą na drugi plan, a nawet mogą zostać zapomniane. Dlatego warto najpierw zrealizować te małe, proste problemy – wykonanie telefonu, napisanie maila czy spisanie listy zakupów. Z tyłu głowy nie pali się już alarmowa lampka a ty możesz prawie na luzie poświęcić się większej sprawie.
a

4. Etapy
Każdy duży problem warto rozbić na kilka mniejszych aspektów i wykonywać je po kolei. To tak jak z wchodzeniem po schodach – krok po kroku.
a

5. Usuwanie rozpraszaczy
Smsy, Facebook, Instagram, Twitter, skrzynka mailowa, radio, telewizor i gazeta na stole, a gdzieś pomiędzy tym ty głowisz się nad jakimś zadaniem do wykonania? I naprawdę wierzysz, że w tym chaosie wszystko ogarniesz bez problemu? Życzę powodzenia. Gdy wykonuję coś ważnego, staram się w miarę możliwości ograniczyć niepotrzebne bodźce, chociaż z telefonem jakoś wyjątkowo trudno mi się rozstać i dla pewności mam go w zasięgu oka lub chociaż ucha. :P
a

6. Bałagan
Geniusz potrafi opanować chaos – powtarzałam to za każdym razem, gdy rodzice prawie tracili przytomność widząc stan mojego pokoju. I chociaż nie przeczę w twój iloraz inteligencji, warto czasem ogarnąć swoje gniazdko. Estetyka pójdzie w górę i być może będziesz tracić mniej czasu na szukanie potrzebnych rzeczy.
a

7. Odpoczynek
Odpoczynek jest bezwzględnie konieczny, żeby nasz organizm mógł się zregenerować i naładować baterie przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Jeśli w ciągu dnia ciężko znaleźć chociaż kilka minut na reset, warto chociaż w nocy poświęcić kilka godzin na dobry sen.
a

Niestety mimo stosowania tych zasad, bywają zadania, do których trzeba się po prostu zmusić. Ale warto pamiętać, że bez ciężkiej pracy nie ma sukcesów. 

Pozdrawiam!

4 comments on “7 sposobów na poprawienie swojej produktywności
  1. Punkt 6 to tak odnośnie wozów cygańskich na Syberii? :D

    Punkt 1… :( Nie wiem już sama, czy faktycznie lepiej mi się wszystko robi, kiedy mam już nóż na gradle, czy po prostu już tak się z tym zaprzyjaźniłam, że najlepiej się tam czuję :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>